Yükleniyor...
0
Destek
0
Cevap
0
Görüntüleme
Cevap Yaz
Listeme Ekle

Cevaplar 1

Cevabın doğru olduğunu düşünüyorsan destekle, öne çıksın
Yılmaz Hoş 02 Mart 2022 21:26

Denetçi, denetim sırasında önemlilik kavramını şu hallerde kullanır.

  1. Denetimin planlanmasında ve yürütülmesinde
  2. Belirlenen yanlışlıkların denetim üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinde
  3. Varsa, düzeltilmemiş yanlışlıkların finansal tablolar üzerindeki ve denetçi raporundaki görüşün oluşturulmasındaki etkilerinin değerlendirilmesinde

Denetimin planlanması sırasında belirlenen önemlilik, tek başına veya toplu olarak bu tutarın altında kalan düzeltilmemiş yanlışlıkların her zaman önemsiz olarak değerlendirileceği bir tutar oluşturmayabilir.

Bazı yanlışlıklarla ilgili durumlar denetçinin söz konusu yanlışlıkları önemliliğin altında olsalar bile önemli olarak değerlendirmesine sebep olabilir. Sadece nitelikleri sebebiyle önemli olabilecek yanlışlıkların tamamını tespit edecek denetim prosedürlerinin tasarlanması mümkün değildir. Ancak, denetçi "önemli yanlışlık" risklerini ele alacak denetim prosedürlerini tasarlarken açıklamalardaki potansiyel yanlışlıkların niteliğini de dikkate alır.

Bu hususa ilave olarak, düzeltilmemiş yanlışlıkların tamamının finansal tablolar üzerindeki etkisini değerlendirirken denetçi, düzeltilmemiş yanlışlıkların sadece büyüklüklerini değil aynı zamanda niteliklerini ve ortaya çıkmalarına ilişkin belirli şartları da dikkate alır.